Avanos Haber Kapadokya Haber Nevşehir Haberleri

Cumartesi
20 Ara

Kredi Aldı Kapadokya'nın İlk Kadın Seramik İmalatçısı Oldu

BuzzDiggFacebookTwitter

kredi-aldi-kapadokyanin-ilk-kadin-seramik-imalatcisi-olduKapadokya bölgesinin çanak, çömlek ve seramik imalatıyla ünlü merkezi Nevşehirˊin Avanos ilçesinde yaşayan ve Küçük ve Orta ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıˊnın (KOSGEB) kredisi ile atölye açan Ayşe Torun (25), bölgenin ilk kadın seramik işletmecisi unvanını aldı.İlçeden geçen Kızılırmak nehrinden çıkarılan kırmızı çamur, asırlardır Avanoslu ustaların elinde evler için mutfak eşyalarına dönüştürülürken, zamanla genişleyen ve çeşitlenmeye giden sektörde, dekoratif eşyalar, rölyefler ve seramikten hediyelik eşyalar da yapılmaya başlandı.

Sadece erkeklerin çalıştığı bu sektörde, kadınlar boyama ve işleme bölümünde yer alırken, üniversite eğitimini seramik bölümünde tamamlayan Ayşe Torun, Avanosˊun ilk kadın seramik işletmesini açtı.
AVA Seramik Merkeziˊnin sahibi Torun,  yaptığı açıklamada, Kapadokya Meslek Yüksekokulu El Sanatları Seramik Bölümü mezunu olduğunu, aldığı eğitim süresi içerisinde seramikle tanıştığını ve seramiğin ne olduğunu, insana ne hissettirdiğini, bölge için ne kadar önemli bir değer olduğunu öğrendiğini söyledi.

Torun, okul bittikten sonra Avanosˊta bir çanak atölyesinde çalıştığını ve Avanoslu ustalardan çok şey öğrendiğini ifade ederek, daha sonra da bir atölye açma kararı aldığını belirtti.
Atölyesinde yaptığı ana işin çanak çömlek atölyelerine çamur ham Maddesi üretmek olduğunu kaydeden Torun, bir kadının zorlanabileceği teknede çamur karma gibi geleneksel yöntemlerle Kızılırmakˊtan gelen kırmızı toprağı, çanak ve çömleğin ham maddesi çamur haline getirdiğini aktardı.

-Japonyaˊda eğitim gördü-
Torun, 2010 yılının Türk Japon Dostluk yılı olması nedeniyle okulun hazırladığı proje kapsamında Japonyaˊda 3 hafta boyunca seramik eğitimine katıldığını dile getirerek, orada da seramiğe dair farklı bilgiler öğrendiğini söyledi.
Atölye açma kararını verdiğinde en büyük desteğin, okullunun bölüm Başkanı olan hocasından geldiğini, babası ve annesinin ise bu işi yürütmesinin çok zor olduğunu söylediğini anlatan Torun, ˊˊEn büyük destekçim ağabeyimdi. ˊGir bu işe yetemediğin yerde biz senin yanındayız, biz destek veririz sanaˊ dedi. İlk etapta zorlandım Avanosˊta seramikte çalışan bayanlar var ama imalatında çalışan bir bayan yok, işletmeci seramikçi bir bayan yok. Ben bu alanda bir ilki başardım.ˊˊ

Hayallerim gerçek oldu
KOSGEBˊin açtığı girişimcilik kursuna katıldığını ve bu kurs sonrası kendisine cesaret geldiğini söyleyen Torun, KOSGEBˊden aldığı krediyi hayallerindeki işletmesini açmada sermaye olarak kullandığını ifade etti.
Avanosˊta seramiğin sadece erkeklerin yaptığı bir iş olarak değil de, bayanların da imalatından gelip bir işletmeci olabileceğine inandığı için bu işletmeyi açtığını belirten Torun, ˊˊKOSGEBˊin girişimcilik kursuna gittim. Oraya mesleğimle ilgili hazırladığım bir projeyle başvurdum ve aldığım küçük bir kredi ile deli cesareti göstererek bu işletmeyi kurdum. İşletmem ile Avanos ve tüm seramik camiasına hayırlı işler yapmayı umuyorumˊˊ dedi.


Atölyesinde sadece sipariş üzerine işler yapmadığını, kendi tasarımlarının da olduğunu anlatan Torun, ˊˊGenelde sipariş üzerine çalıştığımız için müşterimizin talep ettiği ürüne göre işler çıkarıyoruz. Piyasa da az denenen ve az kişinin bildiği sır denemelerimiz de var. Kristal sırlar. Seramik sadece erkeklerin ürettiği bir alan değil, kadınların da içinde bulunabileceği üretebileceği bir alan. Tüm bayanları ve seramiğe gönül veren öğrencileri gençleri atölyemize bekliyoruzˊˊ diye konuştu.

 

Yorumlar 

 
#2 Betül Aytepe 2012-03-15 01:47 Tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Yolun açık olsun. Alıntı
 
 
#1 Ortahisar 2012-03-12 12:22 allah yolunu açık etsin Alıntı
 

Yorum ekle

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR

Balonda Noel 2009
Tıklama:12894
Avanosspor´u Göre de Durduramadi: 4 - 2 (ilk yari)
Tıklama:2807
Avanos´ta Ambulans Kazasi
Tıklama:11955
İçerik Görüntüleme Sayısı : 13911369

sena-giyim

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

sitenizi-yapalim

haberci_ol

imgfacebook

twitterimiz

NEVŞEHİR OKULLARI

tum_okullar

AVANOS KASABALARI

AVANOS AKARCA KASABASI
AVANOS ÇALIŞ KASABASI
AVANOS GÖYNÜK KASABASI
AVANOS KALABA  KASABASI
AVANOS MAHMAT KASABASI
AVANOS ÖZKONAK KASABASI
AVANOS SARILAR KASABASI
AVANOS TOPAKLI KASABASI