Avanos Haber Kapadokya Haber Nevşehir Haberleri

Pazartesi
26 Oca

Ahmet Ümit ile Söyleşi Gerçekleştirildi

BuzzDiggFacebookTwitter

ahmetumit17042010"Avanos - Kızılırmak 1. Kültür ve Sanat Günleri" kapsamında düzenlenen söyleşi ve imza günlerinin beşinci konuk yazarı, Ahmet ÜMİT ile "Suç ve Edebiyat" konulu söyleşi ve imza günü, 17 Nisan 2010 Cumartesi günü saat 14:00'da Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirildi. Söyleşi öncesinde, Ahmet ÜMİT’in eserleri ile ilgili kısa film gösterimi yapıldı. Söyleşiye; ilçe Kaymakamı Aylin Kırcı DUMAN, Belediye Başkanı Dr. Mustafa KÖRÜKCÜ, Nevşehir Üniversitesi Dekan Yardımcısı Sosyolog rof. Dr. Ahmet CİHAN, ilçe Emniyet Müdürü Ahmet TUTAL ve Belediye Meclis Üyeleri yanı sıra çok sayıda vatandaş teşrif etti. 

Belediye Başkanı Dr. Mustafa KÖRÜKCÜ açılış konuşmalarında, suç konusunda hem teorik anlamda hem de pratik anlamda yazdığı polisiye romanlarla, Türkiye’nin en önemli kalemlerinden olan Ahmet ÜMİT’i “Suç ve Edebiyat” konulu söyleşileri ile birazdan dinleyeceğiz. Bizlere suç ve edebiyatı ile ilgili bilgiler verecekler. Yazarımızın yazdığı eserlerden de istifade ederek kısa bir giriş yaparak ardından mikrofonu kendilerine bırakmak istiyorum.

Suçun tarihi insanlığın tarihi ile birlikte başlıyor. İlk insan ve ilk peygamber Hz. Adem, yaratıldıktan hemen sonra, Allah tarafından “şu ağaca yaklaşma” diye uyarılıyor. Bilindiği üzere iblisin yani şeytanın baştan çıkarmalarıyla, yasak meyveden yiyerek insanlık tarihinin ilk suçunu işlemiş oluyor. İlk suç ve ilk günah. Ardından tövbe ederek af diliyor ve yeryüzüne gönderiliyor. Dünya’ya gönderildikten sonra ilk nesli olan oğulları Habil, Kabil tarafından öldürülmek suretiyle ilk cinayet işlenmiş oluyor. Kur’an-ı Kerimde Maide suresinde, Habil ve Kabil kıssası anlatılıyor. Biz İsrail oğullarına şöyle vahyetmiştik. “Cinayet işlemek ve fesat çıkarmak insanlığı öldürmektir.” mealinde ayet devam ediyor. Buradan eski ahide “Tevrat”a göndermelerde bulunarak, on kutsal emrin ilk ilkesi olan “öldürmeyeceksin” ilkesine vurgu yapılıyor. Dolayısıyla suç kavramı çok geçmişi olan, insanlığın yaratılması ile birlikte ortaya çıkan bir kavram. İnsan var oldukça, iyiliği ile birlikte kötülüğü, aydınlık yüzünün yanında karanlık yüzü de hep olmaya devam edecek... Bu sebeple edebiyat okurları açısından da polisiye romanların kaçırılmaması gereken bir alan olduğunu, bende Ahmet bey’i okumaya başladıktan sonra anladım. Çünkü iyi bir edebiyat demek, iyi bir kurgu ve üslup demek. Polisiye romanlarda bu ikisi olmadan olmaz. Onun için polisiye roman alanının, en azından bu toplantımızdan sonra okurların gündemine girmiş olmasından herkes memnun olacaktır. Bu duygu ve düşünceler içerisinde yazarımızın eserlerinden büyük edebi tatlar alacağınızı ifade ederek mikrofonu kendilerine takdim etmek istiyorum dedi.

Konuk yazar Ahmet ÜMİT; bölgeye üçüncü gelişim ve her gelişimde daha da büyüleniyorum. Yeryüzünün en güzel yörelerinden bir tanesi. Muhteşem ve olağan üstü bir doğada bulunuyorsunuz. Zaman zaman sizleri kıskanıyorum diyerek bölgemizden çok etkilendiğini ifade etti. Daha sonra nasıl yazar olduğunu ve özellikle polisiye romana nasıl yöneldiğini anlattı. Bölgemizden etkilendiğini ifade etmesine yönelik yöneltilen bir soruda. Romanlarında içerisinde bölgemizi konu alan bir eser yazma fikrine yaklaşımı sorulduğunda; şuanda yazmakta olduğu romanının ardında gerçekten bölgenin eski tarihlerinde geçen bir tema ile roman yazabileceğini ifade ederek konuklardan yoğun alkış aldı.

Söyleşinin ardından Ahmet ÜMİT, kitaplarını imzalayarak, okurlarıyla hatıra fotoğrafları çektirdi.

KAYNAK: AVANOS BELEDİYESİ

 

 
                   Ahmet Ümit söyleşi öncesi Avanos sokaklarını turladı

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Yorum ekle

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR

Balonda Noel 2009
Tıklama:13120
Avanosspor´u Göre de Durduramadi: 4 - 2 (ilk yari)
Tıklama:3021
Avanos´ta Ambulans Kazasi
Tıklama:12226
İçerik Görüntüleme Sayısı : 14352022

sena-giyim

dermastyle

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

sitenizi-yapalim

haberci_ol

imgfacebook

twitterimiz

NEVŞEHİR OKULLARI

tum_okullar

AVANOS KASABALARI

AVANOS AKARCA KASABASI
AVANOS ÇALIŞ KASABASI
AVANOS GÖYNÜK KASABASI
AVANOS KALABA  KASABASI
AVANOS MAHMAT KASABASI
AVANOS ÖZKONAK KASABASI
AVANOS SARILAR KASABASI
AVANOS TOPAKLI KASABASI