Avanos Haber Kapadokya Haber Nevşehir Haberleri

Salı
27 Oca

Avanos'ta Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Derneği Kuruldu

BuzzDiggFacebookTwitter

avanosta-kapadokya-tarih-kultur-arastirma-ve-koruma-dernegi-kurulduAvanos’ta Kapadokya tarihini araştırmak, korumak ve kültürel değerleri ortaya çıkarabilmek amacıyla “Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Derneği” kuruldu. Derneğin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mükremin Tokmak dernek için Kapadokya’nın her kesiminden üye kaydettiklerini ve üye olmak için pek çok kişinin kendilerini aradığını söyledi. Mükremin Tokmak “Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Derneği” ile ilgili olarak sitemize açıklamalarda bulundu.  

Dernek Başkanı Tokmak'ın açıklamaları şöyle: İçinde yaşadığımız bölge olan Kapadokya gerek tarihi gerekse kültürü açısından zenginlikleri içerisinde taşıyan bir bölgedir. Fakat bu zenginliğe ve derinliğe rağmen ilgiden ve bilgiden yoksun kalmış, yeterince araştırılmamış, Kapadokya denilince sadece aklımıza turizm yatırımları gelmektedir.

         Kapadokya tüm popüler yaklaşımların dışında gerçekten biriktirdiği kültürel, tarihi ve coğrafik özelikleri açısından gerek ülkemiz tarihinde, gerekse dünya kültür tarihinde önemi yadsınamaz bir alandır; fakat son yıllarda gelişen turizm faaliyetlerine bağlı olarak ya da yöre insanının bilinçsizce yaklaşımı nedeni ile Kapadokya tehdit altındadır, bunun bölgede birçok örneği ise mevcuttur.
       Bizler Avanos’ta Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Derneği ‘ni kurarken tam da bu sorunların farkında olarak ve bu gidişe de bir dur deme ihtiyacından hareket ettik. Önceliğimiz Kapadokya tarihini araştırmak ve kayıt altına almak, yok olamaya yüz tutmuş kültürlerini bulup çıkarmak ve tekrar yaşama geçirmek ve yine Kapadokya’yı koruma amacı ile ilgili olarak ta yerel halkta Kapadokya tarihinin bilinmesi, kültürün korunması için farkında lığın artırılması çalışmaları yapmak üzere hareket etmekteyiz.  Önceliğimiz tüm Kapadokya bölgesinin bir envanter’inin çıkarılması ve kayıt altına alınması olacaktır, bu amaçla önümüzdeki günlerde konusunda uzman kişilerin katılacağı bir büyük konferans hazırlığı yapmaktayız.
Ayrıca hem Avanoslu ve tüm bölgeden hemşerilerimizden ellerine bulunan belge ve bilgileri bizimle paylaşmalarını ve derneğimizi ziyaret etmelerini bekliyoruz.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 02 Kasım 2011 21:44 )  

Yorumlar 

 
#1 öyküm 2011-11-15 23:46 istediğim şeyi bulamıyorum yok yok yok Alıntı
 

Yorum ekle

İçerik Görüntüleme Sayısı : 14368968

sena-giyim

dermastyle

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

sitenizi-yapalim

haberci_ol

NEVŞEHİR OKULLARI

tum_okullar