Avanos Haber Kapadokya Haber Nevşehir Haberleri

Cumartesi
20 Ara

SBS İptal Edilecek Mi?

BuzzDiggFacebookTwitter

sbs2010Türkiye genelinde cumartesi günü yapılan 8. Sınıf Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) yabancı dil cevap uygulamasının değiştirilmesi nedeniyle çocuklarının mağdur olduğunu savunan veliler, sınavın yabancı dil bölümünün iptali için dilekçe ile Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurdu. Sancaktepe'deki Küçük Prens İlköğretim Okulu'nda okuyan öğrencilerin velileri tarafından yapılan açıklamada, " 8. Sınıf SBS'de yabancı dil cevap uygulamasının değiştirilmesi ve bu konuda bilgi verilmemesi nedeniyle ortaya çıkan çok büyük bir mağduriyeti çocuklarımız ile yaşamaktayız. Aşağıda Milli Eğitim Bakanlığı'na ilettiğimiz dilekçe örneğimiz görülmektedir. Çocuklarımızın istikbaliyle ilgili bu 'ayıplı durum'un ortadan kaldırılması konusunda sizlerden de paylaşım ve destek bekliyoruz" denildi. 

 

Veliler tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilen dilekçede ise 8. Sınıf SBS'de yabancı dil cevap uygulamasının değiştirilmesi ve bu konuda bilgi verilmemesi nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesi istendi. Dilekçede, önceki yıllarda yabancı dilde tek cevap anahtarı olduğu için öğrencilerin yabancı dil sorularını İngilizce veya Fransızca sorulara bakarak ya İngilizce ya Fransızca'yı seçerek ya da karma biçimde cevapladığı, bu sene ise sınav sonunda yabancı dilde her yabancı dilin ayrı cevap anahtarı olduğunun anlaşıldığı ifade edildi. Dilekçede şu ifadelere yer verildi: 
"Yabancı dil sorularında Fransızca, İngilizce soruları zorluk açısından eşdeğer de değildir. Bu nedenle çocuklarımız daha önceki yıllarda yaptıkları gibi soruları istedikleri dillerdeki sorulara bakarak cevaplamışlar ve doğal olarak tek cevap anahtarı olduğunu düşünmüşlerdir. Fakat ayrı cevap anahtarı olması, Fransızca ve İngilizce eğitim görmeleri veya İngilizce'yi bilmeleri nedenleriyle çocuklarımızın İngilizce olarak, Fransızca olarak veya karma olarak cevapladığı soru cevapları aslında doğru olmasına rağmen Fransızca cevap anahtarına göre tamamen veya kısmen yanlış olarak değerlendirilecektir. Son üç yıldır girecekleri ortaöğretim kurumu için çalışan öğrencilerimiz, bir anda çok iyi durumda oldukları iki dil nedeniyle inanılmaz bir mağduriyet içine itilmiş, hayatları karartılmıştır. Üstelik en başarılı oldukları konuda başarısız olarak değerlendirilme tehlikesi içine itilmişlerdir."

Son Güncelleme ( Cuma, 18 Ekim 2013 16:51 )  

Yorumlar 

 
#4 umut 2010-06-24 03:19 bence inğilizce bölümünü iptal etmeliler.çünkü almanca ve inğilizce bilen birinin karışık çözme olasılığı yüksek olur.fakat iptal edilsin de hepsini doğru saymasınlar.bunun yerine ya sbs gibi yalnızca inğilizce sınavı yapsınlar veya diğer testlere göre yani türkçe matematik fen bilğisi ve ınkılap tarihine göre değerlendirsinl er.bana göre en iyisi iptal edilmemesi.çünkü yalnızca 1 yanlış yaptım.ama belki iptal edilirse full yaparım. Alıntı
 
 
#3 safwfed 2010-06-20 03:06 iptal edilsiiiiiin bu ne iş yhaaaaa Alıntı
 
 
#2 Naile Gül GÜZEL 2010-06-18 20:17 Yukarıda bulunan yazıya katılıyor , yabancı dil bölümlerindeki doğru şıklar geçen yıllarki gibi aynı olmadığından madur durumdayım . Hatanın düzeltilmesinin arz ediyor .Ya hepsini doğru sayınız ya da hepsini iptal ediniz ! Alıntı
 
 
#1 fatoş 2010-06-16 16:22 8.sınıf
ingilizce iptal edilsn lütfenn
Alıntı
 

Yorum ekle

İçerik Görüntüleme Sayısı : 13912633

sena-giyim

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

sitenizi-yapalim

haberci_ol

NEVŞEHİR OKULLARI

tum_okullar