Avanos Haber Kapadokya Haber Nevşehir Haberleri

Pazartesi
26 Oca

Avanoslu Mimarın Peri Bacası Aşkı

BuzzDiggFacebookTwitter

evrenk_mimarDoğal olaylardan etkilenerek çöken peribacaları, Kapadokya bölgesinin bugünü ve geleceğini adeta tehlikeye atıyor.Yüzyıllar önce insanların kayaları oyarak yarattığı yaşam alanları nedeniyle UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya peribacalarının içlerine oyulan ev ve kiliselerle, bunları süsleyen fresklerle, bugüne kadar gelen binlerce yıllık bir tarihi izleri yaşattığını söyleyen mimar Evren Küçükdoğan, bu anlamda Türkiye ve dünya mirası adına bölgenin büyük bir önem taşıdığını vurguladı. Dünyanın en büyüleyici doğal zenginliklerinden biri olarak da değerlendirilen peribacaları ile onların içlerinin oyularak yapılmasıyla ortaya çıkartılman kaya kiliseleri ve yer altı yaşam merkezlerine sahip Kapadokya bölgesindeki kültürel korumacılığın, yaşanan sorunların ulusal çerçevede ele alınmasıyla başlatılabileceği belirtildi. 

Küçükdoğan, doğa ve tarihin insan eliyle şekillendirdiği büyülü Kapadokya bölgesindeki kültürel korumacılığın etkin ve yaygın bir şekilde uygulanamaması halinde, bu yapıların gelecek kuşaklara taşınamayacağını belirterek, bunun da bölgedeki kültürel korumacılığın ulusal bir sorun olarak algılanmasının ardından bir dizi bilimsel yöntemlerin bilinçli bir şekilde uygulamaya konulması gerektiğini söyledi.

Küçükdoğan, bu kapsama uygun olarak ciddi bir korumacılık örneği ile Kapadokya bölgesinde peribacalarının en yoğun olduğu Göreme beldesinde bir çalışma başlattığını dile getirerek  “Doğa ve tarihin insan eliyle şekillendirdiği bu cennet mekân harikalar dünyası eğer korunup restore edilmezse ne yazık ki korkulan şey başımıza gelecek ve bu muhteşem yapıtlar yarınlarımıza taşınamayacak. Zira yine insan ve doğanın oluşturduğu bu güzellikler yine aynı şekilde insan ve doğa gücüyle beraber yok olmaya yüz tutuyor. Yeterince ilgi gösterilmez ve bunun ulusal bir sorun olarak görülmezse yıkılarak harabeye dönmesi beklenen bu tarihi mirasımız Kapadokya, ne yazık ki yakın zamanda yok olabilir endişesi taşıyan insanlardan biri olarak bu değerlerin korunarak yarınlara taşınması sorumluluğunu taşıyorum.”dedi.

Bölgedeki bu temel değerlerin korunması yönünde örnek bir çalışma başlattığını anlatan Küçükdoğan tüm çalışma ve projelerini bu çerçeveye taşıdığını, mesleki tecrübelerini ve uzmanlığını da bu konuda kullandığını kaydetti.

     Mimar Evren Küçükdoğan korumacılık anlamında Göreme’de bir uygulama başlattığını ifade ederek  “Göreme kasabası Gaferli mahallesinde butik otel olarak hazırlanan romantik doğal bir özelliğe sahip en az 100 yıl öncesine ait doğal kaya oyma yaşam merkezleri, Dizayn-e Mimari Tasarım Eski eserleri koruma ve geliştirme merkezi bünyesinde tekrar hayat bularak nefes almaya başlıyor. Dizayn-e Mimari Doğal olaylardan etkilenerek çöken peribacaları, Kapadokya bölgesinin bugünü ve geleceğini adeta tehlikeye atıyor.Yüzyıllar önce insanların kayaları oyarak yarattığı yaşam alanları nedeniyle UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya peribacalarının içlerine oyulan ev ve kiliselerle, bunları süsleyen fresklerle, bugüne kadar gelen binlerce yıllık bir tarihi izleri yaşattığını söyleyen mimar Evren Küçükdoğan, bu anlamda Türkiye ve dünya mirası adına bölgenin büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

Tasarım Eski eserleri koruma ve geliştirme merkezi olarak tüm Türkiye’de olduğu gibi Anadolu’nun beşiği Kapadokya’daki bu büyülü mekânlar,  yeniden yaşanılan merkezler hale getiriliyor. Bu hale gelmesi için geçen aşamalarda homojen bir yapıya sahip kayaların orijinal sağlam ve güvenli hale getirilmesi için konusunda uzman bilim adamlarıyla yapılan çalışmalar sonucunda,  elde edilen raporlar ve bilgiler ışığı altında tamamen insan gücüyle teknik ve bilimsel verilerle tüm tehlikelerden uzak tarihimizi ve tarihi değerlerimizi koruyarak yaşatmaya çalışıyoruz.

Koruma bölge kurulunun destek ve onayıyla yürüttüğümüz çalışmalar, tamamen son haliyle ilk görünümünü kazanıyor. Orijinale en yakın haline getirilmeye çalışılıyor. Restorasyon aşamasına geçmeden önce yapılacak yapıların analitik ve dinamik yapısı ile kayanın çatlaklıkları araştırılıp deneyler yapılarak elde edilen bulguları değerlendiriyoruz.

Daha sonra kayalardaki dinamik yapının sağlamlaştırılarak yaşam birimlerinin bu veriler ışığı altında planlanıp restore edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple tüm Kapadokya bölgesindeki içinde yaşanan yaşanmayan tüm kaya oyma birimler ve odalar hakkında genel olarak jeolojik ve statik araştırma ve çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Çünkü Her birim ayrı jeolojik özellikler göstermektedir."mimari mirasın korunması" adına yapılan onarım ve yenileme çalışmalarının beklide en zor olanı doğal oyma kayalarla ilgili olan kısımdır ve bu Kapadokya bölgemizi ilgilendiren önemli bir konudur.”diye konuştu.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 22 Temmuz 2013 19:47 )  

Yorum ekle

İçerik Görüntüleme Sayısı : 14355069

sena-giyim

dermastyle

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

sitenizi-yapalim

haberci_ol

NEVŞEHİR OKULLARI

tum_okullar