Avanos Haber Kapadokya Haber Nevşehir Haberleri

Perşembe
18 Ara

Nevşehir Özel Müzecilikte Ön Sıralarda

BuzzDiggFacebookTwitter

nevsehir-ozel-muzecilikte-on-siralardaNevşehir, Türkiye'deki toplam 177 Özel Müze arasında sahip olduğu 3 müze ile öne çıkıyor. Türkiye genelinde 37 ilde özel müzeler bulunurken en çok özel müzeye sahip il ise 43 müze ile İstanbul. Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde çalışmalarını yürüten bu müzeler yanında bakanlık denetimi dışında bulunan bir çok özel müze de var. Kamu Kurum ve Özel müzeler Kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilerle vakıfların kendi hizmet konuları veya amaçlarını gerçekleştirmeleri için başvurmaları halinde bakanlık izniyle açılabiliyor. Nevşehir'de Kapadokya İsmail Akman Polis Müzesi, Kapadokya Kültür Müzesi, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi bu kapsamda ziyarete açık bulunan müzeler.

İsmail Akman Polis Müzesi Emniyet Teşkilatının 164. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle Kapadokya bölgesine yeni bir kültürel zenginlik kazandırılması maksadıyla 13 Ocak 1924 Nevşehir doğumlu 1940 yılında Polis Koleji öğrencisi olarak mesleğe adımını atmış ve halen hayattaki en yaşlı Nevşehirli Emniyet Mensubu olan Emekli Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akman'a izafen; Nevşehir Valiliğinin oluru ile " Özel Kapadokya İsmail Hakkı Akman Polis Müzesi" (28.05.2008-14.09.2012 tarihlerinde Emniyet Müdürlüğü yapan) Dr. Ömer Gurulkan tarafından 10 Nisan 2009 tarihinde kurularak hizmetine sunulmuştur.

Kapadokya Kültür Müzesi ise 1954 yılında Kapadokya Bölgesinin ilk turistik oteli olarak ,Ortahisar da yapılmış olan,eski "Göreme Otel" binasının resetorasyon çalışmaları yapıldıktan sonra kurulmuş. Müze'de toplam 12 oda bulunmakta ve Kapadokya Bölgesinde yaşayan insanların geleneksel yaşam biçimleri etnografik bir dille, heykeller ile canlandırılarak anlatılmaktadır. Kayaların oyularak, kilise ve ev haline nasıl getirildiği, tarım hayatı ve tarımda kullanılan aletler, eski kayıt damı (mutfak), pekmez yapımı, halı ve kilim dokumacılığı, kumaş baskı teknikleri, Türk Hamamı, eski bir köy meydanı, köy odası, kız isteme geleneği, kına gecesi merasimi, gelin odası ve finalde gelen ziyaretçilerimizin "Ortahisar Hatırası" fotoğrafı alabilecekleri bir bölüm bulunmaktadır.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Ürgüp'e 5 km mesafedeki Mustafapaşa'da (Sinasos) 150 yıllık tarihi bir konakta hizmet veriyor. Kültür Bakanlığı'na bağlı Özel Müze statüsünü alan Kapadokya Müzesi, Kapadokya'da mutlaka görülmesi gereken müzelerden biri. Muhteşem tarihi konak, Kapadokya tarihine ve kültürüne ışık tutuyor. Müzede, Türkiye'den ve dünya ülkelerinden elyapımı nadide bebekler, özgün dekor ve kostümleriyle sergileniyor. Türkiye'nin bu ilk özel elyapımı bebek müzesinde, 2000'i aşkın eser, ziyaretçileri sanat, kültür ve tarihte keşif dolu nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. Müzedeki elyapımı bebek kolleksiyonu tarihsel olarak, efsaneler ve destanlarla başlayıp, Cumhuriyet dönemine kadar geliyor.
Müze'de bir yandan Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Mevlana, Karacaoğlan, Köroğlu, Dede Korkut, Aşık Veysel, Hacı Bektaşi Veli, Cihan Pehlivanı Koca Yusuf gibi tarihe malolmuş isimlerin dekorlu kompozisyonlarıyla geçmişe yolculuk yaparken, öte yandan Osmanlı esnafları, saraylı kadınlar arasında dolaşacak, İstanbul tulumbacılarının "yangın var" sesleri arasında koşacak, macuncu, oyuncakçı, yorgancı, bezirgan, şerbetçi gibi kimi sokak satıcılarını kendi çocukluğunuzdan hatırlayacaksınız. Müzede, elyapımı bebeklerin gelenek-görenekleri yansıtma, farklı kültürleri kaynaştırma ve tarihi kişi ve olayları görsel olarak anlatma gücüne tanık olacaksınız.
Müzede, Kapadokya'nın zengin kültürel mirasının en iyi örneklerini görebilirsiniz. Bölgedeki tarihi konaklar içinde en iyi korunmuş mimari yapılardan biri olan Müzede, dönemin ressamı Kostas Meletiyadis'in yaptığı duvar resimlerinin yanısıra, yıldız pencereleri, tandır, iç avlu, ahşap işlemeli renkli kapı, dolap ve sedirler, taka ve nişlerdeki özel taş işlemeleri, şerbetlik, yüklük, kemer odalarıyla, ziyaretçilere kültürel ve tarihi açıdan benzersiz bir görsel şölen sunuyor.

Haber: avanosgazetesi.com

Kapadokya İsmail Akman Polis Müzesi

ismailakman1

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi kstm-mustafapasa

Kapadokya Kültür Müzesi okm-ortahisar

Son Güncelleme ( Pazar, 14 Temmuz 2013 14:28 )  

Yorum ekle

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR

Balonda Noel 2009
Tıklama:12887
Avanosspor´u Göre de Durduramadi: 4 - 2 (ilk yari)
Tıklama:2799
Avanos´ta Ambulans Kazasi
Tıklama:11942

sena-giyim

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

TIKLAYIN HIZLI ERİŞİN

Image Caption

sitenizi-yapalim

NEVŞEHİR OKULLARI

tum_okullar

AVANOS KASABALARI

AVANOS AKARCA KASABASI
AVANOS ÇALIŞ KASABASI
AVANOS GÖYNÜK KASABASI
AVANOS KALABA  KASABASI
AVANOS MAHMAT KASABASI
AVANOS ÖZKONAK KASABASI
AVANOS SARILAR KASABASI
AVANOS TOPAKLI KASABASI